Грузија је земља са веома честим и великим штетама од града, нарочито у пољопривреди. Противградна заштита у Грузији је провођена у периоду 1960-1990. године, док је ова сада независна Република била у саставу тадашњег СССР-а. Тада је брањен простор од 1.2 милона хектара у регијама Кахети и јужна Грузија, са просјечном ефикасношћу од 20 до 95%. Након 25 година непровођења противградне заштите закључено је да су се штете, прије свега у пољопривреди вратиле на ниво прије 60-их година XX вијека, нерјетко достижући и 100% штете у појединим дијеловима Грузије. Стога је 2013. године, Државном војно научном центру Делта дат задатак да конструише и произведе савремен систем заштите од града и постави га у регији Кахети, на истоку Грузије. Делта је 2015. године завршила систем у чијој је основи модеран двојно поларизовани, доплер, Ц-банд радар “Meteor 735CDP10”, произвођача “Seleks ES”. Овај радар је постављен у источној Грузији у селу Шотори на надморској висини од 1090 метара.
Ефикасан домет осматрања олујно-градоносних процеса, за наведени радар је 70-100 км, али како наводе у противградној заштити Грузије, мјерења су прецизна и на 200 км. Радар је за потребе заштите од града опремљен посебним софтвером. Софтвер посједује специфичне алгоритме за генерисање подручја гдје је потребно да се распрши реагенс на бази сребрно-јодида. Остали дијелови система су Централна контролна станица, који се налази у Тбилисију, Аутоматски систем за контролу ватре, Аутоматски лансери ракета СД-26 и СД-56 и противградне ракете Ск-6.
Аутоматски систем за контролу паљбе на основу података метеоролошког радара одређује са којих ће се лансера, под којим угловима и са колико ракета дејствовати. У регији Кахети, на површини од 650 000 хектара је распоређено укупно 85 аутоматских лансера, на међусобном размаку од 10 километара.
Аутоматски лансери могу, зависно од модела примити 26 или 52 ракете типа SK-6, македонске производње. Ракете су кратког домета, калибра 60mm а по процјенама Грузијаца за сезону им је потребно око 5000 комада или 58 ракета по једном лансеру. Цјелокупан програм увођења противградне заштите у регији „Kaheti“, коштао је 15 милиона грузијских ларија (1lari=0,37eur) или 5,6 милиона евра.
По медијским натписима за грузијски систем до сада је највеће интересовање показала Молдавија, али до данас нису закључени никакви купопродајни уговори.
ИЗВОРИ:
- Avtandil G. Amiranashvili, Victor A. Chikhladze, Ucha V. Dzodzuashvili, Nugzar Ya. Ghlonti, Ioseb P. Sauri: Reconstruction of Anti-Hail System in Kakheti (Georgia), Journal of the Georgian Geophysical Society, Issue B. Physics of Atmosphere, Ocean and Space Plasma, v.18B, 2015, pp. 92-106
- Амиранашвили А.Г., Дзодзуашвили У.В., Ломтадзе Дж. Д., Саури И.П.,Чихладзе В.А.: Средства воздеЙствиЯ на атмосфернЫе процессЫ в Кахетии, Труды Института геофизики им. M. Нодиа, т. LXV, 2015
http://delta.gov.ge/