Grad spada u hidrometeore, koji po fizičkom izgledu predstavljaju ledene lopte ili grumeni, čiji se prečnik mjenja od 5 do 50 mm i više. Ove ledene tvorevine padaju ili odvojeno ili spojene u većim nepravilnim komadima.
Grad pada iz kumulonimbusa (Cumulonimbus Cb) koji se uzdiže do velikih visina, nerjetko probijajući i tropopauzu. Dinamička i makrofizička struktura gradonosnih oblaka nije do danas dovoljno ispitana. S obzirom na veliku raznolikost kretanja vazduha u kumulonimbusu nemoguće je opisati sve sile koje u njemu djeluju kao ni uzroke pojave sila. To je teškoća egzaktnih teorija o obrazovanju i izlučivanju pljuskovitih padavina i grada. Naučna disciplina koja proučava sile koje izazivaju kretanja vazduha u kumulonimbusu naziva se Dinamika kumulonimbusa.
Zrna grada su ili potpuno providna, ili su naizmjence sastavljena iz providnih ili mutnih snijegu sličnih slojeva, pri čemu su providni slojevi bar 1 mm debljine. Slojeva ima najčešće pet, a katkad i dvadeset. Slojeviti porast grada može se vršiti i opkoljavanjem zrna grada vodenom parom, koja se na njemu taloži i sublimira. Veličina zrna grada je promjenjiva. Najčešće su zrna grada koja imaju prečnik od nekoliko milimetara do 1 cm. Ponekad zrna grada imaju prečnik od 2 do 3 cm. Pri naročito jakom padanju grada veličina zrna je bila kao golubije jaje, pa čak ponekad i kao kokošije jaje. Teža zrna od 500 grama, prema dosadašnjim zabilježenim podacima, rijetko su padala, a sasvim izuzetno bila su teška 1 kg. Ali, prema zabilježenim podacima u Kini 1902. godine, izmjerena je težina zrna grada od 4,5 kg sa prečnikom od 21 cm. Šteta, koju izaziva padom i udarom na površinu, je u direktnoj zavisnosti od prečnika palih zrna grada.
Grad pada gotovo isključivo pri jakom i dugotrajnom nevremenu sa grmljavinom, ali nikad pri temperaturi ispod 0°C (pri zemljinoj površini). Ustanovljeno je da grad pada uvjek na dugačkoj ali usko ograničenoj površini. Sem toga, u pojedinim predjelima grad pada često, dok ima izvjesnih oblasti u kojima je padanje grada veoma rijetka pojava. Ovo svakako zavisi od orografije pojedinih oblasti. Orografija i nadmorska visina terena utiču na proces stvaranja grada kroz uticaj pojačane turbulencije u prizemnom sloju atmosfere, i povećanjem visine konvektivnih oblaka. Grad najčešće pada na umjerenim širinama, nad kopnom dok intenzitet opada ka polovima i ka ekvatoru. Najjači intenzitet grada, kako po dužini padanja tako i po veličini zrna, je u tropskim predjelima. U polarnim predjelima padanje grada nije osmotreno.