У Словенији се од 1971. до 1989. године, противградна заштита спроводила на површини од 1 милион хектара коришћењем противградних ракета, слично као и у осталим социјалистичким републикама некадашње Југославије. Дакле, те давне 1971. на Жикарицама, крај Марибора је основан радарски центар за противградну заштиту. Стручну помоћ је пружао Хидрометеоролошки завод Словеније а на центар је допремљен расходовани војни радар „3MK-7“. На брањеном терену од 250 000 хектара је постављено сто лансирних мјеста односно противградних станица чијим радом се руководило са наведеног Центра. До 1979. године дјелатност је законски регулисана и прешла је комплетно не финансирање из републичког буџета. То је омогућило проширење брањеног подручја на, већ поменутих, милион хектара и повећање броја противградних станица на 120. Године 1981. набављен је амерички радар „WR-77“ и постављен на Центар Жикарице а од 1984. године, радар је премјештен на новоформирани Центар Лисца. Већ 1989. године набављен је и модернији радар „DWSR-88“ који је требао бити постављен на нови центар Славник али до пуштања у рад наведеног центра није никада дошло. Гашење противградне заштите у Словенији је започело 1989. године, смањењем броја противградних станица а окончано је 1996. године. Укидању је пртходила студија из 1988. године, којом хидрометеоролошки завод није потврдио ефикасност заштите од града у тадашњој СР Словенији. Од 1997. године је у словенији и званично укинута противградна заштита. Као главни разлози укидања се наводи незадовољство ефектима заштите од града а посебан проблем су представљале и често неисправне противградне ракете, које су се након распада Југославије отежано набављале. Од 2001. године радар „DWSR-88“ је у функцији на Центру Лисца.
Године 1999., двије године од укидања противградне заштите ракетама, на око 300 000 хектара противградну заштиту, засијавањем облака сребро-јодидом из авиона, организује аеро клуб из Марибора у сарадњи са аустријским колегама из Граца.
У Словенији постоје бројни заговорници проширења подручја заштите од града, којима у прилог иду успјешни резултати из Аустрије и Грчке, које на сличан начин, тачније уз помоћ ваздухоплова врше поменуту дјелатност. Током 2011. године на територији Словеније је утврђена штета од града на 271 100 хектара, и износу од преко 7 милиона евра.
Поменута штета се односи само на пољопривредну производњу и не укључује оштећења имовине. За пројекат заштите од града на 240 000 хектара у околини Марибора (на сјеверу до границе с Аустријом на југу до границе с Хрватском), путем авио засијавања, Министарство пољопривреде и околиша Републике Словеније је током 2011. године у буџету обезбједило 74 500 еура. Општина Марибор је у поменутом пројекту учествовала са 6000 еура. Укупни трошкови авио клуба из Марибора, укључујући и трошкове осигурања, посаде, горива, реагенса и бакљи износили су 160 000 еура, као и у току неколико претходних сезона. Исте 2011. године Аеро клуб је уговорио пружање услуга засијавања облака сребро-јодидом (АгЈ) са 42 општине у Словенији. Проблеми са којима се сусрећу у аеро клубу Марибор је изостанак веће финансијске подршке државних институција, неблаговремена најава непогода са радарског центра на Лисци (не постоји директна веза) и недостатак метеоролога (у аеро клубу није запослен ни један). Министарство пољопривреде и околиша Словеније планира да за експеримент провјере успјешноти заштите од града, почевши од 2012. године, у двије године издвоји по 57 000 еура годишње. Резултати би се базирали прије свега на мјерења градомјерима смањења кинетичке енергије и величине зрна града.
ИЗВОРИ:
- Klemen Bergant, Ali res lahko ukrotimo nevihte? (Ne)smisel obrambe pred točo, Revija UJMA, 25 številka, str. 240-248, Letnik 2011.
- Marjan Divjak, Zgodovina radarskega zaznavanja padavin v Sloveniji, Pol stoletja Slov. met. drušstva, str. 80-85, SMD, Ljubljana 2004.
- Marjan Divjak, Jožef Roškar, Tanja Cegnar, Branko Gregorčič, Jože Rakovec,Lučka Kajfež Bogataj, Toča in obramba pred njo, Ministarstvo za okolje in prostor, Agencija Republike Slovenije za okolje, Ljubljana, februar 2005.
- Miha Rubin, Urban Červek, Letalo za obrambo pred točo še na tleh, Delo, 17.05.2012.