Град спада у хидрометеоре, који по физичком изгледу представљају ледене лопте или грумени, чији се пречник мјења од 5 до 50 мм и више. Ове ледене творевине падају или одвојено или спојене у већим неправилним комадима.
Град пада из кумулонимбуса (Цумулонимбус Цб) који се уздиже до великих висина, нерјетко пробијајући и тропопаузу. Динамичка и макрофизичка структура градоносних облака није до данас довољно испитана. С обзиром на велику разноликост кретања ваздуха у кумулонимбусу немогуће је описати све силе које у њему дјелују као ни узроке појаве сила. То је тешкоћа егзактних теорија о образовању и излучивању пљусковитих падавина и града. Научна дисциплина која проучава силе које изазивају кретања ваздуха у кумулонимбусу назива се Динамика кумулонимбуса.
Зрна града су или потпуно провидна, или су наизмјенце састављена из провидних или мутних снијегу сличних слојева, при чему су провидни слојеви бар 1 mm дебљине. Слојева има најчешће пет, а каткад и двадесет. Слојевити пораст града може се вршити и опкољавањем зрна града воденом паром, која се на њему таложи и сублимира. Величина зрна града је промјењива. Најчешће су зрна града која имају пречник од неколико милиметара до 1 цм. Понекад зрна града имају пречник од 2 до 3 цм. При нарочито јаком падању града величина зрна је била као голубије јаје, па чак понекад и као кокошије јаје. Тежа зрна од 500 грама, према досадашњим забиљеженим подацима, ријетко су падала, а сасвим изузетно била су тешка 1 кг. Али, према забиљеженим подацима у Кини 1902. године, измјерена је тежина зрна града од 4,5 кг са пречником од 21 цм. Штета, коју изазива падом и ударом на површину, је у директној зависности од пречника палих зрна града.
Град пада готово искључиво при јаком и дуготрајном невремену са грмљавином, али никад при температури испод 0°Ц (при земљиној површини). Установљено је да град пада увјек на дугачкој али уско ограниченој површини. Сем тога, у појединим предјелима град пада често, док има извјесних области у којима је падање града веома ријетка појава. Ово свакако зависи од орографије појединих области. Орографија и надморска висина терена утичу на процес стварања града кроз утицај појачане турбуленције у приземном слоју атмосфере, и повећањем висине конвективних облака. Град најчешће пада на умјереним ширинама, над копном док интензитет опада ка половима и ка екватору. Најјачи интензитет града, како по дужини падања тако и по величини зрна, је у тропским предјелима. У поларним предјелима падање града није осмотрено.